
Закључци Наставно-научног већа Економског факултета Универзитета у Београду
03.04.20251. Апелујемо на све друштвене актере да се уздрже од говора мржње и продуковања, односно подстицања насиља у јавном простору, као и да помогну у испуњавању оправданих захтева студената који се боре за боље друштво.
2. Најоштрије осуђујемо неутемељене нападе и све врсте притисака на руководство, наставнике и сараднике нашег факултета и универзитета, остале чланове академске заједнице, студенте и грађане, укључујући претње кривичним гоњењем и нарушавање њиховог угледа у медијима. Факултет ће искористити све правне могућности које нам стоје на располагању, како кроз колективно деловање у оквиру Универзитета у Београду, тако и кроз засебне правне радње, у циљу заштите интегритета, безбедности и угледа свих запослених на Факултету.
3. Позивамо доносиоце одлука да повуку противзаконито донету Уредбу о измени Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета, којом се преко ноћи мењају суштински важна правила у вези са радом високошколских установа. Овим изменама се омаловажава научноистраживачки рад на универзитету и нарушава равнотежа између наставних и научноистраживачких активности, као и углед Републике Србије у међународној научноистраживачкој заједници.
4. Свесни чињенице да Универзитет у Београду, факултети и институти у његовом саставу представљају институције које уживају велики углед међу грађанима Србије, као и улоге универзитетске заједнице у нашем друштву, апелујемо да се отвори простор за конструктиван дијалог у академској и широј друштвеној јавности о могућим модалитетима изласка из постојеће кризе, која прети да трајно уруши високо образовање у Србији, грађено напорима генерација у више од два века.
5. У одсуству рационалног и конструктивног односа носилаца власти према решавању дубоких друштвених проблема, сматрамо да студентски напори и активности треба да имају континуитет до пуног испуњења њихових захтева, а да универзитет мора да тражи решења која ће истовремено обезбедити стабилност рада и одрживост како научноистраживачке, тако и наставне активности.
У историји наше земље школска година је изгубљена само током Другог светског рата. Реч је о губитку који никада није надокнађен. Чињеница је да захваљујући ванредним напорима, до тако негативног исхода није дошло ни у веома тешким временима, током агресије на нашу земљу 1999. године, као ни током пандемије Ковид-19, 2020-2022. године, говори о томе да би губитак школске године довео до бројних, изразито негативних последица, по текуће студенте, генерације средњошколаца – будућих студената, запослене на универзитетима, као и по друштво у целини. Ма колико нам се чинило да су тренутни контекст и околности у којима се налазимо комплексне и вишеслојне, уверени смо да заједно можемо доћи до задовољавајућег решења у коме ће се школска 2024/25. година у целости реализовати, уз уважавање настојања студената да наставе активан рад на испуњењу својих захтева. Функционисање високог образовања је питање које се тиче три групе актера – студената, универзитета и државе. Имајући у виду величину и хитност проблема, овим путем позивамо на инклузиван и отворен дијалог о модалитетима изласка из кризе у којем се високо образовање у Србији налази. У том погледу, запослени на Факултету су спремни да дају свој пуни допринос.
Београд, 2. април 2025. године
Наставно-научно веће Универзитета у Београду – Економског факултета