SAP jе водећи софтвер за управљање пословањем (ERP) који интегрише све кључне пословне функције, укључујући финансије, продају, набавку, производњу и људске ресурсе. Најчешће се користи у великим и средњим предузећима у различитим индустријама. Омогућава организацијама да аутоматизују процесе, побољшају ефикасност и доношење одлука, те повећају транспарентност и контролу над пословним операцијама. Погодности укључују интеграцију података у реалном времену, прилагодљиве модуле према потребама корисника, унапређено управљање ресурсима и повећану продуктивност, што доприноси свеукупном пословном успеху.
Универзитет у Београду je чланица SAP University Alliances преко које је обезбеђено 1.000 лиценци. Од тога je 250 лиценци доступно сваке године студентима на предметима ERP софтвер, Маркетинг логистика и Банкарско пословање и платни промет који имају могућност добијања и SAP сертификата уколико током семестра остваре одговарајући број поена из наставе у овом програму.
Универзитет у Београду налази се на Microsoft листи квалификованих академских институција. По том основу и студенти на Економском факултету имају могућност добијања бесплатне Microsoft Office 365 A1 лиценце за која подразумева коришћење апликација Word, Excel, PowerPoint, OneNote путем интернет везе, док се апликације Teams и OneDrive могу инсталирати локално на рачунар или таблет. Детаљне податке о томе шта A1 лиценца обухвата можете погледати на следећем линку. За информације о креирању налога и добијању приступа Microsoft Office 365 A1 лиценце, заинтересовани студенти се могу јавити у канцеларију 245 или путем мејла nenad.radomirovic@ekof.bg.ac.rs
Microsoft Project jе софтвер за управљање пројектима који помаже корисницима у планирању, праћењу и контроли пројеката. Најчешће се користи у грађевинским, информационо-телекомуникационим, производним и услужним делатностима. Омогућава креирање временских линија, распореда ресурса и буџета, као и праћење напретка кроз гантограм и друге визуализације. Погодности укључују унапређену организацију, бољу комуникацију међу тимовима, ефикасно управљање временом и ресурсима, као и повећану продуктивност и успешност пројеката. Универзитет у Београду – Економски факултет сваке године обезбеђује лиценце за студенте на предметима Управљање пројектима и Пројектовање информационих система.
Stata je комплетан, интегрисани статистички софтверски пакет који пружа све што вам је потребно за анализу података, управљање подацима и графичко приказивање резултата. Најчешће се користи у економији, социологији, епидемиологији, биомедицинским истраживањима и политичким наукама. Омогућава корисницима да обављају комплексне статистичке анализе, регресије, временске серије, панел податке и преживљавање. Погодности укључују једноставно управљање великим скуповима података, широк спектар статистичких функција, могућност програмирања и прилагођавања анализа, као и високу прецизност и брзину у обради података, што олакшава доношење информисаних одлука на основу аналитичких резултата. Универзитет у Београду – Економски факултет је обезбедио 26 лиценци за Stata верзију 16, које су инсталиране у рачунарској сали D и користе се за извођење наставе на неколико предмета на свим нивоима студија.
Eviews је модеран пакет за економетрију, статистику и предвиђање који нуди моћне аналитичке алате у оквиру флексибилног интерфејса који је једноставан за коришћење. Користећи Eviews, можете брзо и ефикасно да управљате својим подацима, вршите економетријске и статистичке анализе, генеришете прогнозе или симулације модела и правите висококвалитетне графиконе и табеле за објављивање или укључивање у друге апликације. Универзитет у Београду – Економски факултет је обезбедио Lab лиценцу за Еviews која омогућава коришћење најновије верзије програма. Програм је инсталиран у рачунарској сали D и користе се за извођење наставе на неколико предмета на свим нивоима студија.
SPSS је софтвер за статистичку анализу података који се користи у друштвеним наукама, здравству, маркетингу, образовању и многим другим областима. Омогућава корисницима да прикупе, организују, анализирају и интерпретирају велике скупове података. Најчешће се користи за дескриптивне статистике, регресионе анализе, анализу варијансе и факторску анализу. Погодности укључују моћне аналитичке могућности, једноставно управљање подацима, визуализацију резултата кроз графиконе и табеле, те интуитиван интерфејс који олакшава рад са комплексним статистичким методама. Универзитет у Београду – Економски факултет је обезбедио 90 лиценци за SPSS верзију 25, које су инсталиране у рачунарској сали Е и D и користе се за извођење наставе на различитим предметима основних и мастер студија.
Think-Cell jе додатак за Microsoft Office који олакшава креирање професионалних графикона и визуализација података. Најчешће се користи у пословним анализама, консултантским фирмама и корпорацијама. Омогућава брзо и једноставно креирање сложених графикона попут водопад дијаграма, гантограма и пита дијаграма. Погодности укључују уштеду времена, побољшану презентацију података, аутоматизацију ажурирања графикона и интеграцију са презентационим софтверима као што је PowerPoint, што омогућава ефикасније излагање и анализу пословних информација. Универзитет у Београду – Економски факултет и Think-Cell су софтвер учинили доступним професорима, особљу и студентима за академску и непрофитну употребу. За информације око лиценце заинтересовани студенти заинтересовани студенти се могу јавити запосленима у рачунарском центру факултета или на мејл stampa@ekof.bg.ac.rs.
LSEG EIKON je платформа која нуди огроман број финансијских показатеља на светском нивоу и један од лидера на тржишту. Најчешће се користи у банкама, инвестиционим фирмама, истраживачким институцијама и корпорацијама. Омогућава приступ подацима у реалном времену, вестима, аналитикама и алатима за визуализацију, што олакшава доношење информисаних инвестиционих одлука. Погодности укључују побољшану анализу тржишта, прецизне прогнозе, бржи приступ релевантним информацијама и интеграцију са другим финансијским алатима, што корисницима пружа конкурентску предност на тржишту. Универзитет у Београду – Економски факултет има доступну лиценцу за приступ бази. Приступ платформи могућ је само са факултета. Уколико студент има жељу да приступи бази мора се обратити запосленима у библиотеци.
PKS PARTNER је свеобухватни онлајн бизнис портал са пословним информацијама свих регистрованих привредних субјеката у Србији. На једном месту се окупљају сви јавно доступни подаци о фирмама (са више онлајн извора) који се агрегирају, обрађују и припремају за додатне функционалности како би се корисницима на лак и удобан начин, омогућило коришћење пословних информација кроз веб апликацију. Студентима мастер студија је омогућен приступ бази, и то из библиотеке Економског факултета. За информације о начину логовања на портал неопходно је обратити се запосленима у библиотеци Економског факултета.
.
.
.
CESIM Business Simulation jе едукативни алат дизајниран за симулацију пословања у различитим индустријама, укључујући менаџмент, маркетинг, финансије и операције. Најчешће се користи у образовним институцијама, мастер програмима и корпоративним тренинзима. Омогућава учесницима да преузму улоге менаџера, доносе стратешке одлуке и прате последице својих одлука у виртуелном пословном окружењу. Погодности укључују побољшање аналитичких и стратешких вештина, боље разумевање пословних процеса, унапређење тимске сарадње и доношење одлука на основу симулираних података, што припрема учеснике за реалне пословне ситуације. Универзитет у Београду – Економски факултет је за потребе извођења наставе на предметима из области маркетинга, туризма и хотелијерства обезбедио лиценцу за Hospitality верзију ове симулације.
COBISS – заједнички каталог библиотека у Србији. Библиотека Економског факултета је од новембра 2018. године постала део библиотечко-информационог система COBISS.SR. Корисници могу да врше претрагу у било које доба дана и на било ком месту имајући увид у ниво доступости тражене публикације у на факултетској или некој другој библиотеци.
Захтев за претраживање који обликујемо треба да буде што прецизнији, имајући у виду наше потребе приликом претраживања грађе. Претрага се врши према наслову, аутору, години издања, кључним речима и др. На следећем линку се налази помоћ приликом претраживања електронских каталога
Узајамни каталог (претраживање библиотечке грађе у библиотекама у Србији)
Е-каталог библиотеке Економског факултета (претраживање библиотечке грађе у библиотеци Економског факултета).
Како резервисати изабрану грађу?
Да би студенти могли да резервишу грађу на било ком месту, потребно је да се учлане у библиотеку. Своје податке (скенирана прва страна индекса, адреса становања, контакт телефон, имејл адреса) послати на мејл: olivera.jevtic@ekof.bg.ac.rs и marina.milosevic@ekof.bg.ac.rs или доћи лично у библиотеку. Приликом учлањења добиће шифру која им је неопходна за електронску резервацију књига и коришћење сервиса (Мој COBISS). Након резервације, биће вам послат мејл да преузмете жељену публикацију.
KoBSON – електронска библиотека научно-истраживачке заједнице Србије – тренутно обезбеђује корисницима преко 35.000 страних научних часописа, преко 160.000 наслова књига, неколико индексних база података (Web of Science, Scopus…) Претраживање на КоБСОН порталу могуће је обавити према речи у наслову часописа или књиге, области, ISSN или ISBN броју публикације. Већина часописа је у пуном тексту доступна од 1997. године, док су ранија годишта доступна до нивоа абстракта. КоБСОН портал доступан је без икакве надокнаде и аутентификације свима са академског ИП домена у Србији. Од 2004. године корисницима је омогућен и удаљени приступ („од куће“, посредством комерцијалног провајдера). Право на личну лиценцу имају сви запослени у академским и научним институцијама чији је оснивач Република Србија, као и стипендисти Министарства науке. Добијање лиценце је бесплатно, а захтев се упућује библиотекару.
Студенти претрагу могу да обаве од куће, важно је само да након извршене претраге, одабране наслове пошаљу на мејл: olivera.jevtic@ekof.bg.ac или marina.milosevic@ekof.bg.ac.rs. Поред сваког наслова рада, обавезни су и следећи подаци: име аутора, наслов часописа, као и година издања. Након што пошаљете списак, библиотекари ће вам путем мејла послати све што је доступно у пуном тексту.
SCIndeks – Српски цитатни индекс је цитатна база са радовима у пуном тексту. Поред основних библиографских података садржи сажетке и референце свих радова. Реферише домаће часописе категоризоване као периодичне публикације научног карактера. Чланци објављени у часописима који су постигли одређени ниво квалитета и прихватили отворени приступ као режим публиковања додатно су представљени и свима доступни у виду пуног текста.